EKG są niezwykle rozbudowane, które na bieżąco analizują stan pacjenta oraz wizualizują wyniki pomiarów na ekranach. Jednak urządzenia te ze względu na skomplikowaną budowę nie są tanie (około 5tys zł). Cena jest również wysoka dlatego, ponieważ każde urządzenie podłączane do pacjenta musi przejść wiele testów aby była pewność, że po podłączeniu elektrod do człowieka nic mu się nie stanie (m.in. nie będzie żadnego przebicia z sieci). Obecnie stosuje się elektrokardiografy 12 kanałowe.
Badanie przy zastosowanie EKG przeprowadza się metodą pośrednią polegającą na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwoma elektrodami, co graficznie odczytujemy z formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora. EKG nie jest niezawodnym kryterium rozpoznawania choroby gdyż istnieje możliwość otrzymania prawidłowych przebiegów na ekranie mimo schorzenia bądź otrzymanie złych przebiegów przy braku schorzeń u pacjenta.
Podłączenie elektrod
Odprowadzenia kończynowe mierzą różnicę napięć pomiędzy miejscami przyłożenia elektrod
w następujący sposób:
I=Vl-Vr
II=Vf-Vr
III=Vf-Vl
Parametry sygnału
Amplituda Vp,p : 1-3mV
Pasmo : 0,05Hz-100Hz
Schemat blokowy
Opis układu
Przedstawiony projekt realizuje wizualizacje tylko jednego kanału, a mianowicie I=Vl-Vr. Tak jak przedstawia to schemat blokowy, po podłączeniu elektrod do pacjenta, sygnał jest formowany przy użyciu wzmacniacza pomiarowego AD620. Następnie przez pasywny filtr pasmowo-przepustowy RC sygnał jest filtrowany, oraz podniesiony o składową stałą aby napięcie ujemne nie było podawane na wejście komputera. Przed wprowadzeniem sygnału do komputera, zamieszczone są również bufory (wtórniki na wzmacniaczach operacyjnych), które z powodu bardzo dużej rezystancji wejściowej odseparowują bloki funkcjonalne układu.
Potencjometr służy do regulowania wzmocnienia sygnału.
Potencjometr służy do regulowania wzmocnienia sygnału.
Układ ten zasilany jest dwoma bateriami 9V, dzięki czemu przy użyciu stabilizatorów LM7805 oraz LM7905 uzyskałem symetryczne napięcie +5V oraz -5V do zasilenia układów scalonych. Aby podnieść sygnał o składową stałą w celu pozbycia się ujemnych napięć posłużyłem się układem LM285-2.5 podnosząc sygnał o 2.5V.
Do wyświetlenia przebiegów użyłem oscyloskop komputerowy (Scope) wykorzystujący kartę dzwiękową laptopa. Na wejście mikrofonowe, poprzez dzielnik napięcia podałem mój przetworzony sygnał.
Wyniki nie są bardzo precyzyjne, więc do szczegółowej analizy naszego serca urządzenie to średnio się nadaje, lecz biorąc pod uwagę koszt wykonania takiego projektu efekt jest całkiem przyzwoity.
Układ składa się z dwóch części:
- Zasilanie
-Formowanie
Układ składa się z dwóch części:
- Zasilanie
-Formowanie
Filmik przedstawiający działanie domowego elektrokardiografu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz